Duşakabin camı
2018-10-30
Paylaş |

Temperli Cam standart bir camın ısıl işlemlerle mukavemetinin artırılmasıdır. Bu işlemler sırası ile şu şekilde meydana gelmektir;

          Standart bir cam, istenilen ölçülerde kesildikten sonra duşkabinin rulmanlarının geçeceği delikler ve kulpların takılacağı delikler delinir,daha sonra rodaj ve temizlik ,  gerekiyorsa boya işlemleri yapılır, tüm bunlardan sonra ise temperlenme süreci başlar,  bu süreçde 4 mm , 6 mm ve 8 mm camlar için değişiklik göstermesi ile birlikte ilk önce 680- 720 derece ısıda yaklaşık 5 dakika tutulur ve aynı zaman dilimi içerisinde soğutulmaya başlanır buda yaklaşık 5 dakikalık süreç içersinde olur.

          Tüm bunlardan sonra camımız artık temperlenmiştir peki bu bize ne kazandırır standart bir cam 1 birim darbede kırılıyorsa artık temperli camımız 5 birim darbede kırılacaktır

           1 metrekare standart cam kırıldığı zaman 3 -4 parçaya ayrılıyor ise ki bu parcaların uçları sivri, kenarları keskin ,yani vucuda büyük ölçüde zarar vermesi mümkün hatta ölümle sonuçlanacak zararlar verebilir.

            1 metre karelik Temperli camda ise camın kırılması halinde 500- 1000 parçaya ayrılır mercimek tanesi ve ya nohut tanesi büyüklüğünde parçalara ayrılması ve camın kenanarlarının keskin olmaması sebebi ile vucuda zarar vermez .

Not: Temperli camlar Sadece Duşkabinlerde değil yaşam alanlarımızın tamamında kullanır ise istenmeyen cam kırılma kazalarının önüne gecebiliriz. Buna en güzel örnek cam sehpalarımız, vitrin camlarımızdır.

TEKLİF İSTE
TEKLİF AL